Egypt

Mumifikace ve starověkém Egyptě

Starověcí Egypťané věřili, že po smrti začíná nový život. Avšak aby se zesnulý stal nesmrtelným, muselo si jeho tělo zachovat vzhled, který mělo za života.

Staří Egypťané věřili, že každý člověk má duši Ba a její neviditelný protějšek Ka. Po smrti Ba i Ka opouštějí tělo zemřelého, cestují prostorem a vrací se zpět k tělesné schránce. Pokud se tělo rozkládá, Ba i Ka budou bez ustání bloudit a hledat je a mrtvý nikdy nebude moci dosáhnout nesmrtelnosti v záhrobí.

Egypťané si uvědomovali, že pokud bylo tělo zesnulého pohřbeno v poušti, horký písek jej vysušil. Pak si tělesná schránka zachovala vzhled jako za života a nerozkládala se. Umění balzamování a mumifikace spočívá v napodobení tohoto přírodního procesu za použití speciální soli, natronu, která se v Egyptě vyskytovala v hojné míře.

Příprava těla při mumifikaci používaná ve starověkém Egyptě

Balzamovač vyňal z lebky mozek pomocí háčku, který prostrčil nosem. Řezem na levé straně břicha poté vyňal také vnitřnosti - játra, plíce, žaludek a střeva. Každý z těchto orgánů pečlivě zabalil do lněné látky a uložil do kamenných nádobek zvaných kanopy. Srdce, které bylo považováno za součást těla, kde se soustřeďují myšlenky, bylo vyňato, nabalzamováno a vráceno zpět do hrudi. Někdy bylo nahrazeno kamenným skarabeem ve tvaru srdce.

Vysušení těla trvalo čtyřicet dní. Během této doby bylo tělo zevnitř i zevně potíráno natronem, který absorboval vlhkost tělesných tkání. Když bylo tělo vysušeno, balzamovač jej natřel vonnými oleji, kořením pryskyřicemi. Tělo i lebka byla vyplněna balíčky ze lněné látky a pilin, a nakonec uzavřen otvor na levé straně pod žebry plátkem včelího vosku. Na místo očí byli vsazeny kousky lnu, vosk a malé cibulky omalované černou barvou, Někdy také umělé oči ze skla, kosti, kamene nebo dřeva. Prsty na nohou a rukou byly často obaleny zlatými lístky.

Když byla mumie balena do plátna, mezi pruhy látky se na určitá místa na těle zesnulého vkládaly různé amulety. Obličej byl pokryt maskou, masky faraonů byly ze zlata, méně zámožní Egypťané se museli spokojit s maskami ze slepených lněných pruhů a listy papyru pokrytými sádrou.

Další články:

Královna Kleopatra vládla jako dcera vládce Ptolemaia XII.

Egyptská kniha mrtvých je soubor duchovních spisů.

Egyptští bohové tvoří hojně rozvětvený panteon.

Údolí králů sloužilo jako pohřebiště faraonů.

Marsa Alam je vystaveno na pobřeží Rudého moře.

Imhotep je bůh, který se stal patronem léčitelství.

Arabské kuře podáváme s přílohou.

Makadi Bay bylo vybudováno pouze pro potřeby turistů.

Egyptská hlinka je pudr z Egypta vyráběný v jednom odstínu.

Eset, Eseta, Isis je staroegyptská bohyně.

Luxor vlastně odpovídá dřívějším Thébám.

Cheopsova (Chufuova) pyramida stojí v Gíze.

Arabský chléb pita ve tvaru placek.

Basbousa recept na přípravu jídla.

Egypt

Mumifikace byla ve starověkém Egyptě dovedena k praktickému použití.


Egypt se může pochlubit dlouhými dějinami.