Hatšepsut byla královna 18. dynastie, která vládla starověkému Egyptu. Byla dcerou Thutmose I. a manželkou svého nevlastního bratra Thutmose II. Tato žena nechala zbudovat jednu z nekrásnějších staroegyptských památek. Chrám královny Hatšepsut je zčásti vytesán do skalisek z druhé strany Údolí králů.
Nedaleko od Údolí králů je i chrám královny Hatšepsovet (Hatšepsut). Od Údolí králů je vzdálený několik kilometrů. Chrám je také dosažitelný i zkratkou z Údolí králů přes skalní hřeben po uzoučké stezce.
Zádušní chrám si nechala zmíněná panovnice postavit, aby měla kde spočinout po smrti. Žena tehdy ve starověkém Egyptě samostatně vládnout nesměla a Hatšepsovet původně vládla pouze jako regentka za svého nedospělého syna Thutmose III. Když však její syn dospěl, odmítla mu předat vládu. Opřela se přitom o údajnou věštbu samotného boha Amona (Amonovi kněží se na tomto státním převratu podíleli rozhodující měrou). Vládla samostatně přes 20 let (asi 1490 - 1468 př.n.l.). Nakonec se jejímu synovi podařilo jí v roce 1468 př.n.l. přece jenom svrhnout, načež nechal jméno svojí matky vymazat ze všech nápisů a dal rozbít i její sochy. Její chrám však zůstal zachován až do dnešních dnů. Bez ohledu na tyto rodinné "rozmíšky" vládla však Hatšepsovet i její syn moudře a za Thutmose III. dokonce dosáhl starověký Egypt největší rozlohy ve své historii).
Další články:
Egyptská hlinka je pudr vhodný pro různé odstíny pleti.
Údolí králů sloužilo jako pohřebiště faraonů.
Makadi Bay je vybudováno čistě pro potřeby turistického ruchu.
Egyptští bohové tvoří bohatě rozvětvený panteon.
Sharm el Sheikh (Šarm aš-Šajch) patří k nejoblíbenějším potápěčským lokalitám.
Arabské kuře podáváme s vhodnou přílohou.
Thovt je bůh moudrosti.
Arabské jídlo zahrnuje pochoutky z 22 národních kuchyní.
Chrám královny Hatšepsut.
Egypt se může pochlubit dlouhými dějinami.