Při plavbě po Nilu je pro návštěvníka Egypta snadné navštívit Chrám Edfu, který sice nestojí přímo u řeky, ale není nic snadnějšího, než se k němu nechat svézt třeba drožkou. Chrám v Edfu je starověká stavba zasvěcenou Horovi, staroegyptskému bohu, který bývá zobrazován se sokolí hlavou, jeho manželce Hathor, bohyni lásky a krásy a jejich synovi. Nádvoří chrámu bylo proto využíváno jako obřadní síň při uzavírání sňatků. Je to jeden z nejzachovalejších chrámů. To proto, že je nejmladší. Byl budován za Ptolemaiovců a pobývala v něm i královna Kleopatra.
Mezi chrámy Kóm Ombo a Esna, několik kilometrů od břehů řeky Nil, naleznete chrám v Edfu. Zdejší chrámový komplex byl zasvěcen bohu Hórovi, přičemž je jeho největším chrámem v Egyptě. Stavbu chrámu započal Ptolemaios III. v roce 237 př. n. l., ta ale trvala téměř dvě století. Dokončil jej Ptolemaios XII. v roce 57 př. n. l. Chrám je velmi zachovalý a na rozdíl od jiných zůstal také zastřešený. Byl objeven v roce 1798 pod příkrovem navátého písku - výkopové práce zde pak probíhaly až od roku 1860. Největší škody napáchali v minulosti křesťané - mnoho soch zůstalo díky jejich plenění bez hlavy. Za prvním pylonem, který je vysoký 36 metrů a široký 79 metrů, se nachází socha boha Hóra vytesaného v podobě sokola. Reliéfy na zdech pak vyobrazují souboj boha Hóra a boha Setha, který na sebe vzal podobu hrocha.
Za vstupním pylonem se před námi otevře kolonádové nádvoří o rozměrech 42,6 x 49 metru, které je dlážděno kamennými deskami. Po stranách se nachází 32 sloupů s palmovými a květinovými hlavice. Uprostřed nádvoří kdysi stál oltář, na němž se obětovalo bohům. I v chrámu v Edfu jsou na vstupních pilonech vytesány motivy panovníka. Z vnějšku je zobrazován jako bojovník a hrdina, z vnitřní strany je vyobrazeno uvítání panovníka před bohy. Vyjímečné jsou scény faraona s dolnoegyptskou i hornoegyptskou korunou kterak přistupuje k chrámu, jež je právě svěcen bohy Horem a Thovtem vodou.
Na druhé straně nádvoří směrem od velkého pylonu chrámu se nachází svatyně zrození nebo-li mammisi vybudovaná Euergetem II., která je obklopena galerií ze sloupů a v minulosti byla centrem každoročních oslav na paměť božského zrození Hora a počest současného vládnoucího faraona. V hlavní místnosti je množství jedinečných nástěnných maleb, které zobrazují bohyni Eset (Isis), která kojí boha Horuse. Působivá je také scéna s bohem Chnumem (bohem porodu).
Podzemní schodiště ve východní části chrámu vede až ke starému nilometru, kde byla v době starověkého Egypta měřena hladina vody na stupnici s démotickými číslicemi.
V blízkosti chrámu objevili archeologové zbytky jeho dynastického předchůdce - chrámu, který byl vystavěn ramessovskou dynastií.
Egypt se může pochlubit i dalšími turisticky atraktivními místy, ke kterým patří letovisko Taba, Chrám královny Hatšepsut nebo Velká Sfinga v Gíze.
Chrám v Edfu je díky tomu, že přečkal dlouhou dobu pohřben pod nánosy písku, dnes dobře zachovaný.
Egypt se může pochlubit dlouhými dějinami.