Egypt

Platí i pro Egypt, že chléb je nad demokracii?

V Egyptě se prokázalo, že ani nezlomná vůle oponovat vojenské totalitě není sama o sobě zárukou budoucích státnických kvalit, když se první výročí nástupu prvního demokraticky zvoleného prezidenta změnilo v lidové volání po jeho odstoupení.

Za situace na pokraji revoluce se role společenského arbitra ujala armáda. Ať z povinnosti základní bezpečnostní instituce státu, nebo podle pouhé chladné mocenské kalkulace. Politici pak udělali zásadní chybu, když přehlíželi 48hodinové ultimátum generálů k dosažení politické shody.

Vojáci s odvoláním na vůli lidu prezidenta Mursího sesadili a nastolili administrativu vedenou šéfem ústavního soudu Adlím Mansúrem.

Nicméně aby se současná situace neproměnila v národní tragédii, je třeba jednat. A to rychle, protože Egypt čelí nepříznivému vývoji ekonomiky obecně a státního hospodářství pak především, což je důsledek nereálných představ Muslimského bratrstva.

Je pravděpodobné, že na armádu napojená administrativa využije svého autoritářského intermezza k realizaci nepopulárních, i když zjevně nutných reforem národního hospodářství. Zajistit chléb a bezpečí pro každého bude v Egyptě zjevně prioritou číslo jedna.

Další články:

Makadi Bay je nejnověji postavené letovisko v Egyptě.

Sharm el Sheikh (Šarm aš-Šajch) na jihu Sinajského poloostrova.

Sinajský poloostrov leží mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu.

Zimní dovolená v Egyptě, kde touto dobou panují příjemné teploty.

Sociální skupiny, které tvoří Egypt a jejich postoj ke společenskému vývoji.

Egypt hlásí nepokoje a tekoucí krev ve městech, na plážích si turisté užívají klid, vadí jim však, že neuvidí pyramidy.

Egypt

Platí i pro Egypt, že chléb je nad demokracii?


Egypt Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů